PSI: Bony – vlčáci

Úplně nesprávný název pro německého ovčáka, ale v češtině snad nejrozšířenější slang. No napadlo by vás říkat topince třeba smaženka? A u vlčáků nám to ani nepřijde divné. Tak prosím o shovívavost, když budu zástupce NO nadále titulovat po česku.

 

Nikdy jsem s vlčáky neměla žádný nepříjemný zážitek, ale pár jich z doslechu znám, ovšem o těch to dnes nebude. S nostalgií vzpomínám na psici našich kamarádů, vlčandu Dinu, kterážto byla chytrý a přemýšlivý a starostlivý pes do rodiny s malými dětmi (konec 80., začátek 90. let minulého století). Měla perfektní výcvik, jednak díky ranému služebnímu mládí, o kterém toho ale víc nevím, jednak díky důslednosti páníčků.

Podezírám ji, že jí cvičení velice bavilo, ale při povelu nešla hlavou proti zdi, jako policejní pes-samec, co plní úkol, tak ho laskavě nerušte nějakým přemýšlením. Dina u toho myslela, ať už to bylo o setrvání na vyhrazeném místě (tam přeci nemusí být celý pes, stačí kousek, že) anebo o překonání obtížné překážky.

Neměla to Dina s páníčky jednoduché. Když měla štěňata, přimotalo se k bedně s psíky taky batole dalších kamarádů, a co čert nechtěl, malý Martínek žuchnul oplínkovaným zadečkem rovnou mezi štěňata a matku. Tak ho Dina taky olízla, mrně jako mrně, a štěňatům se nic nestalo. 

No, a když šla panička z místního krámu a měla plné ruce tašek, taky se stalo, že Dinu zapomněla na vyhrazeném místě. Doma panička kouká, kde je sakra zase ten pes?! Jo u krámu… Tak musela zpátky a vydat Dině povel. „Tak vyčítavej pohled jsem v životě neviděla a ani už vidět nechci“ vzpomíná dnes paní E.

Jednou se nám Dina ztratila, na běžkařské túře v neznámém terénu. Vraceli jsme se z výletu, šli jsme po silnici v lese a najednou fena pryč, chytla stopu. Ona dojde, povídá páníček. Došli jsme do vesnice, do hospody a pes nikde. Tak páníček vyběhl a psa si přivedl – Dina ležela na silnici, u kraje, přesně na místě, kde nás opustila. Podle stop páníček dovodil, že se vydala za námi do vesnice, ale pak stopy překryly jiné stopy a pachy, tak se Dina vrátila a čekala. No napadlo by vás to, kdybyste se ztratili?

Jednoho vlčáka, pěkně přerostlého halamu, s chutí péruje naše čubizna, česká strakatá slečna Bony. Když byly Denáčkovi dva roky, seznámil se s naším štěňátkem, čuchl si k čubičce a je nadosmrti ztracen. Majitel psa, pan K., měl obavy, aby ten halama čubince neublížil – jó měl se strachovat o svého psa. Naše štěně mu viselo na uších, na pyscích a krom přístupu k misce mohlo všechno.

Dneska? Když přijedou na návštěvu, halama Denáček už čtvrt hodiny před zahradou funí a dusá po autě, jak se těší. Vyletí z auta a v závěsu za čubiznou prolítá zahradu, což mu v jeho devíti už tolik nejde, takže vpředu letí strakatá čmouha a za ní dusá poštěkávající pes jak stodola, packy se mu smekají, drny odletují a čubizna se mu směje, ale nepočká.

Doma je pánem čubizna, Denáček sice smí do pokoje, kde spí s páníčkem, ale v kuchyni je potřeba, aby ho čubizna měla pod dozorem, protože co kdyby se něco rozdávalo? Potká-li čubizna Denáčka u lednice, obvykle ho vyžene s vyceněným chrupem, tady se nebude žádnej přerostlej hafan roztahovat, v ledničce jeou přeci mlsky pro Bonynku!

Posledně si s námi Deny vyšlápl do patra, to je docela výkon u psa, který nesnáší schody, protože se na nich bojí. Má zas, myslím, důvod ke strachu – čubizně se nějak nelíbilo, že se Denáček pohybuje v jejím území a tak ho hnala po schodech dolu… Nechápu to, kdyby Deny rozevřel svou tlamu takřka krokodýlí a pak sklapl, má čubizna po noze. Ovšem Deny je charakter, který ví, že na ženské se musí zlehka, a když se ženská naštve, i jeden velikánskej pes udělá nejlíp, když se potichu vytratí a schová za páníčka. 

A krmení? Tady psy důsledně oddělujeme, ovšem Denáček se naučil, je-li u nás, si svou misku bleskově vysrknout, protože čubizna se potuluje kolem a to zas jeden velkej pes neví, jestli se náhodou nebude muset dělit… Takže žádné okolky, co Denáček sežere, to mu naše Bony nevysápne. Dost na tom, že vezme-li si hračku bez dovolení, pod Bonynčiným kosým pohledem ji musí pěkně pustit a nechat být…

Naštěstí se Denáčkovy obavy smrskly jen na respekt z naší slečny Bony, jinak je to ostražitý a dobře vycvičený pes. Pan K. s Denáčkem zůstali na chalupě sami, což ovšem netušil jeden pan řemeslník a myslel si, že když vleze do zahrady bez ohlášení, potká se jen s naší přátelskou čubiznou. No potkal se s padesáti kily černého vlčáka a měl unikátní příležitost zhlédnout jeho zubiska pěkně zblízka a pokud se díval, mohl prohlédnout i mandle… pes na vetřelce vylít‘, zastavil ho na místě s řval, dokud nepřišel páníček a z toho leknutí nezačal na ubohého řemeslníka řvát taky.

Naštěstí pan řemeslník měl dost sebezáchovy na to, aby zůstal stát a nepokusil bez svolení psa zahradu opustit. Když pan K. svého velepsa odvolal, pan řemeslník nějak doklopýtal do chalupy, kde pracoval, a bez kafe nebyl k ničemu. A my teď máme o dobrou pověst postaráno, už k nám jen tak někdo nevejde, protože o takovýhle zážitek moc lidí nestojí. Pan K. zase přijede a nebude sám!

 

 

Aktualizováno: 3.8.2011 — 22:13

69 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Pingback: parapente
  2. Pingback: projector sale
  3. Pingback: college bookstore
  4. Pingback: Gayle Wachal
  5. Pingback: Nibiru
  6. Pingback: Alchemy Cheats
  7. Pingback: Morris Drook

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

:) :( :D 8) :O ;) ;( (sweat) :| :* :P (blush) :^) |-) |-( (inlove) ]:) (talk) (yawn) (puke) (doh) :@ (wasntme) (party) :S (mm) 8-| :x (wave) (call) (devil) (angel) (envy) (wait) (hug) (makeup) (chuckle) (clap) (think) (bow) (rofl) (whew) (happy) (smirk) (nod) (shake) (punch) (emo) (y) (n) (handshake) (skype) (h) (u) (e) (f) (rain) (sun) (o) (music) (~) (mp) (coffee) (pi) (cash) (flex) (^) (beer) (d) (dance) (ninja) (*) (bat) (cat) (dog) (toivo) (headbang) (bug) (fubar) (swear) (tmi) (heidy) (rose1) (rose2) (cz) (eu)

Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 Frontier Theme

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD